Kierownik produkcji nie ma praw autorskich
Koszty uzyskania przychodu tylko 20 proc.
Kierownik produkcji nie ma praw autorskich
Autorskie prawa majątkowe do utworu audiowizualnego, np. filmu, przysługują producentowi - stwierdza art. 70 ust. 1 prawa autorskiego. Skoro więc producent prawa te nabywa automatycznie z mocy ustawy, to wynagrodzenie współtwórców nie może być uznane za przychód z tytułu korzystania lub rozporządzania prawami autorskimi, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tej treści wyjaśnienie znajduje się w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 lutego 2000 r. (sygn. I SA/Łd 51/99).
Oznacza to, że współtwórcom tym nie przysługują 50-proc. koszty uzyskania przychodów przewidziane w art. 22 ust. 9 pkt 3 updf.
Chodziło o koszty uzyskania przychodu odnoszące się do wynagrodzenia drugiego kierownika produkcji filmu reklamowego. Wytwórnia filmowa, spółka z o.o. pobierając jako płatnik zaliczkę na podatek dochodowy od tego wynagrodzenia, przyjęła 50-proc. koszty uzyskania. Inspektor kontroli skarbowej uznał, iż podstawą do ustalenia kosztów uzyskania przychodów jest art. 22 ust. 9 pkt 4 updf dotyczący m.in. umów zlecenia i o dzieło. Wynoszą one 20 proc. W decyzji z listopada 1998...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta