Echa świetności
Dwieście lat polskiej potęgi w Zamku Królewskim w Warszawie
Echa świetności
Insygnia koronacyjne Augusta III - korona, berło, jabłko, wykonane w Dreźnie przez Johanna Heindricha K?hlera w 1733 roku; srebro złocone, imitacja kamieni szlachetnych
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Wystawę "Kraj skrzydlatych jeźdźców. Sztuka w Polsce 1572-1764" najpierw zaprezentowano w pięciu miastach Stanów Zjednoczonych. Z ogromnym sukcesem. Po ponadrocznej pielgrzymce pokaz dotarł do Warszawy. We wtorek 15 sierpnia, w Dniu Wojska Polskiego, prezydent PR ma dokonać uroczystego otwarcia ekspozycji.
Daty obejmują okres od śmierci Zygmunta Augusta, po ostatnią elekcję króla Stanisława Augusta. A jak wyglądał sejm elekcyjny, pokazuje obraz-reportaż nieznanego autora, namalowany około 1697 roku.
Przez te dwa stulecia w sztuce dominował styl barokowy. Prezentację podzielono na cztery części tematyczne. Pierwsza dotyczy monarchów elekcyjnych, druga magnaterii, następna religii, zaś ostatnia - militarnych wątków w kulturze i sztuce. Zobaczymy ponad 140...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta