Zysków jak na lekarstwo
Zysków jak na lekarstwo
Sytuacja ekonomiczna firm branży spirytusowej - kiedyś bardzo dochodowej gałęzi przemysłu spożywczego - jest coraz gorsza. Ich średnia rentowność obniżyła się już do mniej niż 1 proc. Z 21 przedsiębiorstw 11 już w sposób trwały generuje straty, a tylko 3 osiągają zyski, umożliwiające im podejmowanie rywalizacji na rynku.
W 1999 r. trzy spółki odnotowały straty po około 20 mln zł, a tylko 10 przedsiębiorstw osiągnęło zysk netto. Najwyższe przychody odnotował Polmos Białystok: około 1200 mln zł. W latach 1996-1999 zatrudnienie w przemyśle spirytusowym zmniejszyło się z 9 tys. do 6 tys. osób, w tym samym czasie wykorzystanie możliwości produkcyjnych Polmosów zmniejszyło się z 43,5 proc. do 29,9 proc. (w 1993 r. wynosiło 58 proc.).
Spada sprzedaż wódek
Różna sytuacja ekonomiczna Polmosów wynika przede wszystkim z ich udziału w rynku. W 1999 r. największą sprzedaż odnotowały Polmos Białystok (25,2 proc. udziału w rynku) i Polmos Poznań (20 proc.), a po nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta