Odwołanie Emila Wąsacza
Dymisja ministra skarbu
- Dlaczego teraz
- Komentarz: Poświęcanie ministra Odwołanie Emila Wąsacza
Emil Wąsacz FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Andrzej Chronowski FOT. JACEK DOMIŃSKI
Premier Jerzy Buzek niespodziewanie odwołał Emila Wąsacza. Jego miejsce zajmie senator Andrzej Chronowski z Ruchu Społecznego AWS.
Andrzej Chronowski odbierze nominację już dziś po południu. Prezydent wręczy jednocześnie Emilowi Wąsaczowi akt odwołania ze stanowiska ministra skarbu państwa.
Za największe osiągnięcia ministra Emila Wąsacza uważa się prywatyzację sektora bankowego, Telekomunikacji Polskiej, Polskiego Koncernu Naftowego i rozpoczęcie prywatyzacji energetyki. Jednak najważniejsze decyzje Wąsacza były przez część opozycji i posłów jego własnego ugrupowania uważane za największe błędy polskiej prywatyzacji. Na przykład prywatyzację sektora bankowego część polityków uznała za oddanie kontroli nad polskimi bankami obcemu kapitałowi. Zarzucano Wąsaczowi, że sprzedaje przedsiębiorstwa poniżej ich wartości. Tłumaczył wtedy, że albo uzyska się wysoką cenę, albo zapewni sprzedawanej spółce inwestycje i gwarancje zatrudnienia dla jej pracowników.
Wielkie prywatyzacje
Za kadencji ministra Wąsacza sprywatyzowano BPH, Bank Zachodni, Pekao SA, PZU, TP SA, PKN i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta