Zasada niedyskryminacji
Przynależność państwowa osób fizycznych i osób prawnych
Zasada niedyskryminacji
RYS. JACEK FRANKOWSKI
CEZARY MIK
Dowodząc sprzeczności prawa krajowego z zasadą niedyskryminacji, należy najpierw wykazać, iż zróżnicowane traktowanie jest dyskryminacją, a zatem zróżnicowaniem nieusprawiedliwionym czynnikami obiektywnymi, następnie zaś, że dyskryminacja taka nie jest uzasadniona racjami uznanymi w traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską.
Według prawa greckiego zysk spółek i organizacji zagranicznych wykonujących działalność gospodarczą w Grecji jest opodatkowany w wysokości 40 proc., podczas gdy zysk z tej samej działalności podmiotów greckich objęty jest jedynie 35 proc. stawką podatkową (stawkę tę podwyższono dla banków greckich w 1997 r. ze skutkiem od 1 stycznia 1997 r.).
Bank szkocki zapłacił w 1996 r. podatek za rok 1994/1995 w przewidzianej przez prawo dla spółek obcych wysokości, lecz jednocześnie złożył zastrzeżenie, iż przepisy krajowe są sprzeczne z dwustronną konwencją grecko-brytyjską o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieganiu ucieczkom podatkowym oraz art. 43 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską. Bank dopatrzył się dyskryminacji podatkowej i domagał, aby stopa podatkowa była taka jak dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta