Uważać na słowa
Utworzenie i przejęcie przedsiębiorstwa
Uważać na słowa
RYS. JACEK FRANKOWSKI
TADEUSZ KULESZA
W wielu artykułach oraz monografiach książkowych pojawiają się pojęcia przejmowane z literatury obcej, które nie przystają do określeń znanych polskiemu prawu gospodarczemu i nieprecyzyjnie oddają istotę sprawy.
Nie budzi zastrzeżeń pojęcie "utworzenie spółki", choć inaczej dochodzi do utworzenia spółki cywilnej, a inaczej spółek prawa handlowego, dla których ustawodawca określił szczególne pojęcie "zawiązanie spółki", nierównoznaczne z jej utworzeniem. Spółka cywilna powstaje przez samo zawarcie umowy, nawet ustnej. Jednak podpisanie umowy spółki jawnej jest jedynie jej zawiązaniem, bo do jej (pełnego) utworzenia potrzebny jest wpis do rejestru handlowego. Bardziej skomplikowane jest utworzenie obu spółek kapitałowych oraz spółki komandytowej, podpisanie umów lub statutu nie jest bowiem ani utworzeniem spółki, ani nawet jej zawiązaniem. W celu zawiązania tych spółek niezbędna jest forma aktu notarialnego, a do utworzenia - wpis do rejestru, z którego datą spółki kapitałowe uzyskują osobowość prawną, a więc zdolność do czynności prawnych, stając się przedsiębiorcami, podmiotami profesjonalnego obrotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta