Beskidzkie cerkwie
- KONKURS: Szlakami Rzeczpospolitej z Pascalem Beskidzkie cerkwie
Cerkiew w Kwiatoniu
FOT. JOANNA STANISZEWSKA
Większość urlopowiczów odwiedzająca Beskid Sądecki ogranicza się do zwiedzania Krynicy, Muszyny czy też Piwnicznej. My proponujemy inną, o wiele ciekawszą trasę prowadzącą przez łagodne wypukłości Beskidu Niskiego, regionu znacznie rzadziej odwiedzanego niż sąsiadujące z nim Beskid Sądecki i Bieszczady.
Trasę śladami chat krytych gontem, cerkiewek przycupniętych wśród malowniczych wzgórz, kultury łemkowskiej, życzliwych ludzi obdarowujących na drogę słoikiem grzybów czy konfitur. Trasę, którą można w całości pokonać samochodem w jeden dzień, lub rozłożyć na rowerowe raty.
Część Karpat, pasmo o nazwie Beskid Niski, ciągnie się od Przełęczy Tylickiej na zachodzie po Przełęcz Łupkowską na wschodzie. Przeważają wzniesienia szerokie i kopulaste, czyli typowy krajobraz gór średnich i niskich. Przełęcze są łatwo dostępne, a wysokość szczytów nie przekracza 1000 m n.p.m. Beskid Niski zbudowany jest z fliszu karpackiego, na który składają się różnej odporności piaskowce, łupki, margle i zlepieńce.
W szacie roślinnej przeważają lasy. W piętrze pogórza zachowały się fragmenty grądu (las liściasty lub mieszany z przewagą grabu, a czasem grabu, dębu i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta