Quasi-inwestycje
Obowiązki przedsiębiorców
Quasi-inwestycje
MIKOŁAJ STASIAK
Państwo aktywnie uczestniczy w procesach rynkowych, dbając, by jego pomoc była wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.
Pomoc publiczna powinna być powiązana z określonymi celami społeczno-ekonomicznymi. Wspierając przedsiębiorców, państwo powinno stymulować pozytywne procesy i neutralizować negatywne. Dlatego też powinno koncentrować się przede wszystkim na wspieraniu przedsiębiorczości, hamowaniu bezrobocia, promowaniu inwestycji proekologicznych, a także pomaganiu przedsiębiorcom lub sektorom gospodarczym wymagającym restrukturyzacji. Chodzi też o przyspieszenie rozwoju regionów borykających się z trudnościami o charakterze społeczno-ekonomicznym.
Pomoc publiczna jest więc quasi-inwestycją. Państwo musi wiedzieć, czy jego wsparcie przynosi spodziewane korzyści, czy środki nie zostały zmarnotrawione, czy obok pozytywnych skutków pomoc nie wywoła skutków negatywnych, np. nie zakłóci konkurencji. Informacje o tym będą pochodzić m.in. od beneficjantów pomocy.
Ustawa z 30 czerwca 2000 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej (Dz. U. nr 60, poz. 704; dalej - ustawa), która wejdzie w życie 1 stycznia 2001 r., stanowi w art. 37, że przedsiębiorcy ubiegający się o pomoc mają obowiązek przedłożyć organowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta