Ucieczka w związek
Bezbronny pracodawca
Ucieczka w związek
JOANNA GIZIŃSKA
Sąd Najwyższy przez swoje orzeczenie nałożył na pracodawców obowiązek, który prowokuje do nadużywania prawa.
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 1999 r. (I PKN 36/99; OSNAP 2000/13/507) w celu zadośćuczynienia obowiązkowi prawnemu wynikającemu z art. 38 ¤ 1 k.p. w związku z art. 232 k.p. oraz art. 30 ust. 21 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. nr 55, poz. 234 ze zm.) przy każdym zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca powinien powiadomić o tym pisemnie organizację związkową, zwracając się równocześnie o informację, czy dany pracownik korzysta z jej obrony, stosownie do postanowienia art. 30 ust. 1 i 2 ustawy o związkach zawodowych.
SN swoim orzeczeniem wprowadził faktycznie obowiązek łącznego: zawiadomienia o zamiarze wypowiedzenia oraz zapytania, czy pracownik korzysta z obrony związku zawodowego (jako jego członek, a gdy nie jest członkiem - jeżeli związek wyrazi zgodę na obronę jego praw).
Orzeczenie to poddano krytyce (glosa Krzysztofa Rączki "Prawo i zabezpieczenie społeczne", 1999/11/36). Autor glosy zauważa, że "(...) art. 30 ust. 21 ustawy o związkach zawodowych nie mówi o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta