Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Status określony w ustawie

15 listopada 2000 | Prawo | AŁ

PIERWSZE CZYTANIE

Kuratorzy sądowi

Status określony w ustawie

Obowiązki kuratorów zawodowych i społecznych, zasady ich wynagradzania, przejścia na emeryturę oraz zadania kuratorskiego samorządu określono w poselskim projekcie ustawy o kuratorach sądowych, którego pierwsze czytanie zaplanowano na najbliższe posiedzenie Sejmu.

Mechanizm działania dzisiejszej kurateli sądowej jest uregulowany w czterech ustawach: prawo o ustroju sądów powszechnych, kodeks karny wykonawczy, kodeks postępowania karnego oraz ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zasadnicze kwestie wynikają jednak z rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 1986 r. w sprawie kuratorów sądowych. Ponieważ jednak coraz większe znaczenie przypisuje się środkom probacyjnym, które mają stanowić alternatywę dla kary więzienia, to i instytucja kurateli wymaga zmian. Mają one polegać nie tylko na określeniu statusu kuratora w ustawie, ale i wyjść naprzeciw oczekiwaniom tego środowiska co do organizacji służby.

Mając powyższe na uwadze, sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w połowie października wniosła do Sejmu stosowny projekt ustawy. Na wstępie jasno określono: do zadań kuratorów należy działalność wychowawczo-resocjalizacyjna i profilaktyczna związana z wykonywaniem orzeczeń,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2164

Spis treści
Zamów abonament