Informacje
Informacje
Skuteczna walka z przestępczością zorganizowaną, zwłaszcza związaną z nielegalnym obrotem środkami odurzającymi -- taki jest cel wprowadzonych w ostatnich latach zmian w prawie karnym RFN.
W prawie karnym materialnym zwraca u wagę nowe ujęcie przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Ten monstrualny, o bejmujący dziesięć ustępów przepis zakazuje: ukrywania przedmiotów (przede wszystkim pieniędzy) , które pochodzą z wymienionych w nim przestępstw; zatajania źródeł ich pochodzenia; zachowań, które by udaremniały lub utrudniały wykrycie pochodzenia, dokonania konfiskaty, przepadku lub zabezpieczenia. Poprzez trudne do zdefiniowania pojęcie "pochodzenie" rozumie się także korzyści zastępcze, które wynikają z dokonania serii operacji finansowych.
Omawiany przepis wspiera dodatkowo ustawa o praniu brudnych pieniędzy, która weszła w życie 29 listopada 1993 r. (zwana także ustawą o tropieniu źródeł dochodów) .
Zobowiązuje ona w szczególności banki do wylegitymowania i rejestracji wszystkich o sób wpłacających gotówką kwoty przekraczające 10 000 DM oraz nakazuje przekazać te dane odpowiednim organom śledczym. Cel tych wszystkich przepisów jest jeden: żadne przestępstwo, a już na pewno przestępczość zorganizowana, nie powinno się opłacać.
Także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta