Trucizny znad tajgi
Trucizny znad tajgi
Sto tysięcy hektarów martwych drzew na Półwyspie Kolskim, ślady toksycznych emisji z Norylska, wykrywane na obszarach Arktyki i Kanady, śmiercionośne emisje fluoru znad Krasnojarska i Bracka od lat budzą trwogę naukowców i ekologów ze Skandynawii, Ameryki, Kanady i samej Rosji. Tajga umiera, oddycha powietrzem dziesięciokrotnie bardziej zanieczyszczonym, niż dopuszczają normy.
Od 5 lat działa w Szwecji Międzynarodowy Ruch Ochrony Tajgi. Siedzibą organizacji jest Yokmok, szwedzkie miasteczko leżące tuż za kołem podbiegunowym. Tu odbywają się międzynarodowe konferencje naukowców i międzynarodowe akcje protestacyjne ekologów. W końcu lat 80 norweska grupa Zielonych wystawiła transparenty "Stop śmiertelnym chmurom z Rosji". Stało się to możliwe w okresie "głasnosti". Rząd Gorbaczowa obiecał Norwegom i Finom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta