Plaga nadciśnienia
Plaga nadciśnienia
Wiele osób w Polsce nawet nie zdaje sobie sprawy, że powodem nadmiernej energii życiowej, która w ręcz ich rozpiera, jest nadciśnienie tętnicze, jeden z głównych czynników ryzyka zawału serca. Cierpi z tego powodu ponad 5 mln ludzi, i w ielu bagatelizuje zagrożenie, w efekcie tylko nieliczni są pod kontrolą lekarza, a jeszcze mniej leczonych jest prawidłowo.
-- To lepsze z pozoru samopoczucie jest niezwykle mylące -- mówi prof. Kalina Jaszcz-Kawecka, kierownik I Kliniki Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zdarza się, że chorzy nie chcą kontynuować leczenia właśnie dlatego, że gorzej się wtedy czują. Przerywają kurację, a choroba powraca, z jeszcze większym nasileniem.
Nadciśnienie tętnicze często jest ukryte, przez wiele lat nie daje żadnych objawów. W pełni u jawnia się po dłuższym okresie, kiedy pojawią się powikłania, np. zawał serca (główny powód zgonów mężczyzn w średnim wieku) .
Tego podstępnego schorzenia nie można bagatelizować. Jak wykazują badania, nadciśnienie przyśpiesza rozwój miażdżycy i zwiększa ryzyko powikłań układu sercowo-naczyniowego. Zmiany w tętnicach są początkiem choroby. Później...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta