Stać nas na consensus
Jak korzystamy z naszej suwerenności?
Stać nas na consensus
Longin Pastusiak
Najkrótsza odpowiedź na pytanie: jak korzystamy z naszej suwerenności? -- może być następująca: korzystamy z niej w sposób wyważony, aczkolwiek nie zawsze skutecznie. Ale w polityce międzynarodowej skuteczność działania państwa uwarunkowana jest tak wieloma czynnikami pozostającymi poza jego kontrolą, że faktycznie nie ma kraju na świecie, który mógłby wykazać się absolutną skutecznością swojej polityki zagranicznej.
W dwu sprawach kreatorzy polskiej polityki zagranicznej ostatnich kilku lat odnieśli niewątpliwy sukces: w u trzymaniu consensusu społeczeństwa wobec strategicznych celów tej polityki o raz w stabilnym uplasowaniu Polski w jej nowym położeniu geopolitycznym.
Kilka słów o każdej z tych dwóch spraw.
Życie codzienne dostarcza nam aż nadto dowodów, pokazujących jak głęboko my, Polacy, jesteśmy podzieleni wokół spraw wewnętrznych, zarówno tych wielkich, jak i zupełnie małych, drugo- i trzeciorzędnych. Taką opinię mamy, niestety, również za granicą. Nic więc dziwnego, że często spotykam się w moich rozmowach z politykami zagranicznymi z pytaniami, jakie stanowisko Polacy zajmują wobec głównych problemów i celów polskiej polityki zagranicznej. Kiedy odpowiadam, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta