Problemy z oskarżaniem
Z orzecznictwa Europejskiej Komisji Praw Człowieka
Problemy z oskarżaniem
Na podstawie art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka każdy ma prawo do sprawiedliwego, publicznego rozpatrzenia jego sprawy przez niezależny i bezstronny sąd rozstrzygający o jego prawach i obowiązkach o charakterze cywilnym albo o zasadności oskarżenia w wytoczonej przeciwko niemu sprawie karnej.
Kiedy można mówić o "oskarżeniu w sprawie karnej" w rozumieniu art. 6 Konwencji? Na to pytanie Komisja musiała wielokrotnie odpowiadać. Poniżej wybrane tezy.
Przepisu tego nie stosuje się ani do w stępnych śledztw, ani do postępowania dotyczącego kontroli postanowienia o tymczasowym aresztowaniu (dec. X przeciwko RFN, 18 grudnia 1974 r. , skarga nr 6541/ 74, DR 1/ 82) .
Art. 6 ust. 1 nie ma zastosowania do decyzji o deportacji cudzoziemca, nie dotyczy bowiem rozstrzygnięcia o prawach i obowiązkach cywilnych ani o zasadności oskarżenia w sprawie karnej (dec. Agee przeciwko Wielkiej Brytanii, 17 grudnia 1976 r. , skarga nr 7729/ 76, DR 7/ 164) .
Nie stosuje się go do postępowania dotyczącego wyłącznie sposobu wykonania nakazu tymczasowego aresztowania (dec. X. przeciwko Austrii, 12 października 1977 r. , skarga nr 7034/ 75, DR 10/ 146) .
W RFN przepis ten ma zastosowanie poczynając od skierowania a ktu oskarżenia do sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta