Polsko-sowiecki marszałek
Z archiwów PRL: Opinie społeczeństwa o nominacji Konstantego Rokossowskiego w 1949 r.
Polsko-sowiecki marszałek
W odbiorze społecznym nominacja Rokossowskiego na marszałka i ministra obrony narodowej stała się szczególnym przejawem sowietyzacji Polski. Opinia społeczna nie dała wiary specjalnej akcji propagandowej zorganizowanej po decyzjach Rady Państwa i Rady Ministrów z 6 listopada 1949 r. w sprawie nominacji dotychczasowego dowódcy Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej stacjonującej w Polsce na marszałka Polski i ministra obrony narodowej w rządzie polskim, chociaż próbowano zapewniać społeczeństwo, iż ". .. jest Polakiem i cieszy się popularnością w narodzie polskim. .. ".
Decyzje władz państwowych w tej kwestii wywołały falę plotek i komentarzy społecznych. Śledziły je pilnie władze PZPR wprowadzając nawet na pewien czas specjalny dział do wewnętrznego "Biuletynu Informacyjnego" pod nazwą: "Po mianowaniu marszałka Rokossowskiego ministrem obrony narodowej", w którym odnotowywano niektóre głosy partyjnych i bezpartyjnych Polaków oceniających to zdarzenie. "Biuletyn. .. " rejestrował głównie negatywne opinie o nominacji K. Rokossowskiego. Część spośród nich, jako dowód niezależności polskiej opinii publicznej przytaczam niżej za materiałami partyjnymi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta