* Ofiara pierwokupu * Lekarzwkomisji zawodowej
Prosto ze Strasburga
* Ofiara pierwokupu * Lekarzwkomisji zawodowej
Marek Antoni Nowicki
Konieczna jest równowaga między ochroną prawa własności i wymogami interesu ogólnego.
W maju 1979 r. pani Hentrich kupiła ok. 7 tys. mkw. gruntów rolnych położonych w okolicach Strasburga. Niedługo potem urząd skarbowy poinformował ją, że z powodu zaniżonej ceny kupna zamierza skorzystać z prawa pierwokupu przewidzianego w kodeksie podatkowym i przejąć własność gruntów za zapłatą równowartości ceny zakupu zwiększonej o 10 proc. ustawowej premii.
Pani H. wystąpiła do sądu o unieważnienie decyzji w sprawie pierwokupu z powodu niezachowania terminów o raz nadużycia władzy. Powołała się również na a rt. 6, 13, 14 i art. 1 Protokołu nr 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Chciała przedstawić dowody wskazujące, że cena była rzetelna i odpowiadała wartości rynkowej. Odwołania nie dały rezultatu.
W skardze do Europejskiej Komisji Praw Człowieka pani H. zarzuciła m. in. , że została arbitralnie wywłaszczona przez urząd skarbowy. Twierdziła, że prawo pierwokupu nie leżało w interesie publicznym i z astosowano je w sposób nieproporcjonalny.
Ponadto stwierdziła, że ani urząd skarbowy, ani sądy nie dały jej możliwości skutecznego kwestionowania ustaleń w ładz, czyli przedstawienia dowodów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta