Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długi marsz

05 listopada 1994 | Plus Minus | PW

O próbach integracji Europy Środkowowschodniej

Długi marsz

Piotr Wandycz

Koniec Układu Warszawskiego, wycofanie się wojsk sowieckich z krajów tzw. demokracji ludowej i rozpad ZSRR wytworzyły nową sytuację na terenie Europy Środkowowschodniej. Pojawiły się nadzieje na wprowadzenie nowego ładu w tym regionie, a Trójkąt Wyszehradzki, Inicjatywa Środkowoeuropejska i różne formy stowarzyszenia Europy Środkowowschodniej rozbudziły nadzieję na stabilizację, a może nawet integrację tej części kontynentu.

Wiele z tych nadziei okazało się być przedwczesne i nastrój zawodu i rozczarowań począł górować nad pełnym optymizmu nastawieniem z 1989 r. Czy nie spodziewano się zbyt wiele i zbyt szybko? Historyk, nauczony oceniać zjawiska w skali "długiego trwania", nie może powstrzymać się od snucia pewnych refleksji, które wychodzą poza dzień dzisiejszy i starają się odnajdywać w przeszłości pewne elementy teraźniejszości i przyszłości.

Zacznijmy od sprecyzowania terminów.

Pod nazwą Europa Środkowowschodnia rozumiem z grubsza obszar pomiędzy Niemcami a Rosją. Obszar to o zmiennych konturach, ale wyraźnej tożsamości, w której dominujące wpływy Zachodu przeplatały się w jakimś stopniu z naleciałościami Wschodu. W tym w ypadku zawężę to pojęcie do Polski, Czech i Węgier w ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 316

Spis treści
Zamów abonament