Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Archeologia niezgody - prawdy i mity

20 stycznia 2001 | Plus Minus | DP
źródło: Nieznane

Szowinistyczne zacietrzewienie i megalomania narodowa w nauce polskiej - niewolnej od tendencji nacjonalistycznych - nie występowały

Archeologia niezgody - prawdy i mity

RYS. JANUSZ KAPUSTA

W "Plusie Minusie" (nr 45/2000) Zdzisław Skrok opublikował artykuł zatytułowany "Archeologia niezgody". Autor omawia w nim spory naukowe wokół badań najdawniejszych dziejów Germanów i Słowian w ich związkach z tendencjami nacjonalistycznymi oraz historią polityczną Polski i Niemiec w XIX oraz zamkniętym właśnie XX w. Artykuł, obok kilku istotnych błędów rzeczowych, przedstawia obraz archeologii polskiej i jej historii, mający niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Z artykułu Zdzisława Skroka wynika, że podstawowym celem badań archeologicznych w Polsce w XX wieku było wykazywanie prasłowiańskości ziem nad Wisłą i Odrą. Stwierdzenie to można uznać za prawdziwe tylko odnośnie do prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), wybitnego prehistoryka i współtwórcy Uniwersytetu Poznańskiego.

Kostrzewski, Kossinna i inni

Jednak poza kierunkiem studiów, prowadzonych przez Kostrzewskiego, zarówno w II RP, jak i w PRL uprawiano z sukcesem wiele innych rodzajów badań archeologicznych. Z okresu międzywojennego wystarczy wymienić wybitne prace Stefana Krukowskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2218

Spis treści
Zamów abonament