Archeologia niezgody - prawdy i mity
Archeologia niezgody - prawdy i mity
RYS. JANUSZ KAPUSTA
W "Plusie Minusie" (nr 45/2000) Zdzisław Skrok opublikował artykuł zatytułowany "Archeologia niezgody". Autor omawia w nim spory naukowe wokół badań najdawniejszych dziejów Germanów i Słowian w ich związkach z tendencjami nacjonalistycznymi oraz historią polityczną Polski i Niemiec w XIX oraz zamkniętym właśnie XX w. Artykuł, obok kilku istotnych błędów rzeczowych, przedstawia obraz archeologii polskiej i jej historii, mający niewiele wspólnego z rzeczywistością.
Z artykułu Zdzisława Skroka wynika, że podstawowym celem badań archeologicznych w Polsce w XX wieku było wykazywanie prasłowiańskości ziem nad Wisłą i Odrą. Stwierdzenie to można uznać za prawdziwe tylko odnośnie do prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), wybitnego prehistoryka i współtwórcy Uniwersytetu Poznańskiego.
Kostrzewski, Kossinna i inni
Jednak poza kierunkiem studiów, prowadzonych przez Kostrzewskiego, zarówno w II RP, jak i w PRL uprawiano z sukcesem wiele innych rodzajów badań archeologicznych. Z okresu międzywojennego wystarczy wymienić wybitne prace Stefana Krukowskiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta