Człowiek za 15 dolarów
Człowiek za 15 dolarów
Z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że niewolników jest obecnie więcej niż w jakimkolwiek innym okresie historii.
W czasach największego natężenia wojen do cesarstwa rzymskiego napływało do 500 000 niewolników rocznie, w ciągu 350 lat do Ameryki przywieziono ich z Afryki około 13 milionów. Współcześnie żyje - według wyliczeń Kevina Balesa, profesora socjologii na Uniwersytecie Surrey w Wielkiej Brytanii - 27 milionów niewolników. Profesor Bales zastosował "wąską" definicję: "Niewolnicy to ludzie, którzy są całkowicie kontrolowani przez inne osoby przy użyciu przemocy lub groźby przemocy i nie otrzymują żadnego wynagrodzenia za pracę". Przy uwzględnieniu szerszej definicji, obejmującej skazanych pracujących przymusowo w więzieniach i obozach koncentracyjnych (np. w komunistycznych Chinach) oraz nędzarzy zmuszanych do pracy za głodową pensję w fabrykach i latyfundiach Trzeciego Świata, liczba niewolników znacznie przekracza 200 milionów, jak podaje Pino Arlacchi, ONZ-owski komisarz do spraw walki ze zorganizowaną przestępczością.
Liczba ta gwałtownie wzrosła w latach 50. naszego stulecia. W procesie dekolonizacji biedne kraje porzucono nagle w trudnej sytuacji ekonomicznej i ze znacznym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta