Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd się bierze głód na świecie?

20 stycznia 2001 | Plus Minus | JW
źródło: Nieznane

ROZMOWA

Jean Ziegler, szwajcarski socjolog: Co 3, 4 sekundy na świecie umiera z głodu człowiek. Co siódmy człowiek przymiera głodem.

Skąd się bierze głód na świecie?

FOT. JOANNA WIÓRKIEWICZ

Jean Ziegler, profesor socjologii na uniwersytecie w Genewie i na Sorbonie; odważny publicysta, opisał w książkach wiele afer, np. "Szwajcaria pierze czyściej", o praniu mafijnych pieniędzy w tamtejszych bankach, "Szwajcaria, złoto i umarli" - o żydowskich depozytach przechowywanych w szwajcarskich bankach i przywłaszczonych po holokauście; w ub. roku po ujawnieniu przez niego skandali o międzynarodowym zasięgu stracił mandat deputowanego do parlamentu Szwajcarii. Jego ostatnia książka "Skąd się bierze głód na świecie - Rozmowy z moim synem" ukazała się właśnie nakładem Wyd. Bertelsmanna. Niedługo ukaże się także jej polskie wydanie.

JOANNA WIÓRKIEWICZ Siedzimy właśnie przy pięknym drewnianym stole, do którego zasiada się głównie do jedzenia. Przy milionach takich stołów siedzą teraz ludzie i jedzą. A inni w tej samej chwili umierają z głodu. Co pan czuje wobec tej obfitości na stołach w naszym zakątku świata?

JEAN ZIEGLER: Przede wszystkim mam poczucie kompletnej absurdalności sytuacji na świecie. Często ogarnia mnie złość; przyszło mi żyć w kulturze nadmiaru...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2218

Spis treści
Zamów abonament