Błądzenie w pomysłach
Błądzenie w pomysłach
IGNACY SITNICKI, MARIAN SREBRNY
Pozostałe odcinki
Nadzór i kontrola nad usługami certyfikacyjnymi powinny być specjalistyczne oraz interdyscyplinarne ze względu na specyfikę podpisu elektronicznego, a także obszar wielu dziedzin życia i nauki, na których styku będą świadczone. Nie może być to kontrola, która stwarzałaby choćby cień niepewności co do wiarygodności i integralności obrotu elektronicznego.
Projekt ustawy o podpisie elektronicznym opracowany pod auspicjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z nie znaczącymi poprawkami został przyjęty przez Radę Ministrów 6 lutego 2001 r. i skierowany do Sejmu jako projekt rządowy.
Projekt, najogólniej rzecz ujmując, zakłada wyłączną właściwość resortu spraw wewnętrznych w sprawach akredytacji i nadzoru nad podmiotami świadczącymi usługi certyfikacyjne. Ponieważ obowiązująca ustawa o działach administracji rządowej z 4 września 1997 r. nie uzasadnia tak szerokich prerogatyw dla ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w projekcie znajduje się przepis, który rozszerza jego kompetencje na "akredytację podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne w rozumieniu przepisów o podpisie elektronicznym".
Taka struktura nadzoru i akredytacji usług certyfikacyjnych jest wielce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta