Klejnoty carycy zapierają dech
Klejnoty carycy zapierają dech
Alexander Roslin - portret galowy cesarzowej Katarzyny Wielkiej, 1780
FOT. (C) SOMERSET HOUSE
EWA TURSKA
z Londynu
Już od lat mówiło się, że Ermitaż w Sankt Petersburgu - drugie co do wielkości, po paryskim Luwrze, muzeum sztuki i kultury materialnej - przeżywa kryzys finansowy. Brytyjska gazeta "Art Newspaper" pisała jeszcze w 1999 r., że zaledwie 25 procent budżetu tej placówki pochodzi z centralnej kasy państwa. Jednocześnie liczba zwiedzających spadła z 4 mn do 1,7 mln rocznie.
Od dawna nie było pieniędzy nawet na najpilniejsze remonty, pracownicy dostawali tylko część miesięcznego wynagrodzenia, a od niezapłaconych rachunków za elektryczność rosły odsetki. Zaczęto poważnie obawiać się o losy ogromnej kolekcji dzieł sztuki Ermitażu, liczącej dziś ponad 3 miliony eksponatów. Rzecz w tym, że to słynne muzeum jest w stanie pokazać jednorazowo zaledwie 5 procent swoich zasobów.
Olśnienie lorda Rothschilda
Obecny dyrektor Ermitażu, profesor Michaił Borysowicz Piotrowski, widząc że w postsowieckich czasach nie ma co liczyć ani na pomoc i patronat państwa, ani tym bardziej władz Sankt Petersburga, zaczął rozglądać się za nowymi sponsorami za granicą. Wychodzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta