Czas na szukanie kompromisów
Czas na szukanie kompromisów
JANUSZ REITER
Tym, czym Davos w gospodarce, tym w polityce bezpieczeństwa jest Monachium. Od 37 lat w stolicy Bawarii spotyka się NATO-wski establishment polityczny, wojskowy i ekspercki, kiedyś we własnym zamkniętym gronie, teraz nie tylko poszerzony o przedstawicieli nowych członków sojuszu, ale otwarty dla gości z innych krajów. Monachijskie konferencje, od kilku lat prowadzone przez Horsta Teltschika, dawnego doradcę kanclerza Kohla, są miejscem, z którego dobrze widać, co się istotnego dzieje w światowej polityce bezpieczeństwa.
Co roku z drugiej strony Atlantyku na spotkania w Monachium przyjeżdża silna reprezentacja amerykańska. 4246 mil dzielących to miasto od Waszyngtonu - to stała odległość, ale polityczny dystans między dwoma brzegami Atlantyku jest co roku inny. Pytanie o jego długość jest, zwłaszcza od zakończenia zimnej wojny, jednym z najciekawszych tematów rozważań podczas spotkań w Monachium. W tym roku budziło szczególne zainteresowanie ze względu na nową administrację amerykańską. Jej przedstawiciel, minister obrony Donald H. Rumsfeld, był w Monachium zarówno debiutantem jak i weteranem. Nowy szef Pentagonu sprawuje ten urząd po raz drugi, a Europę miał okazję poznać w roli amerykańskiego ambasadora przy NATO....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta