O filozofii na słomie
O filozofii na słomie
Aleksander Gieysztor około 1945/1946 roku
ROBERT JAROCKI
9 lutego mija druga rocznica śmierci Aleksandra Gieysztora, oficera w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK, historyka, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, pierwszego dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie, dwukrotnego prezesa Polskiej Akademii Nauk, wybitnej postaci polskiej kultury minionego wieku. Publikujemy fragment rozdziału "W oflagu" z książki Roberta Jarockiego "Opowieść o Aleksandrze Gieysztorze". Ukaże się ona pod koniec lutego nakładem "Presspubliki", wydawcy "Rzeczpospolitej", przy wsparciu Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga. (red.)
- Czy po kapitulacji powstania rozmawiał pan z pułkownikiem Janem Rzepeckim?
- Znaleźliśmy się razem na krótko w obozie przejściowym w Łambinowicach. Tam umówiliśmy się, że zaraz po powrocie z niewoli, a byliśmy przekonani, że to nastąpi niebawem, spotkamy się, aby zastanowić się, co dalej. Pułkownik Rzepecki znalazł się w grupie wyższych sztabowych oficerów, których Niemcy odwieźli do oflagu w Woldenbergu, ja wraz z kilkoma najbliższymi kolegami z BIP-u, w tym z dr. Stanisławem Płoskim, zostaliśmy w grupie młodszych oficerów skierowani do oflagu w Gross Born,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta