Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedwabne - zbrodnia i pamięć

08 marca 2001 | Publicystyka, Opinie | NC

OD CZYTELNIKÓW

Jedwabne - zbrodnia i pamięć

Lektura książki Grossa "Sąsiedzi" zmusiła mnie do zweryfikowania poglądów o stosunkach polsko- -żydowskich. Prysł jeszcze jeden mit polskiej historii - o tym że polskie ręce nie zbrukały się krwią zagłady, że na polskich ziemiach mordowali tylko Niemcy. Nie pomylę się chyba, jeżeli stwierdzę, że prysł on również dla dużej części Polaków. Nie chcę nikogo w Polsce uczyć, jak rozrachować się z własną przeszłością. Widzę dość dużo głosów świadczących o tym, że Jedwabne nie jest dla Polaków łatwe do przełknięcia.

Tak zwany dialog polsko-żydowski jest w dużej części rozmową dziada z obrazem, a czasami po prostu wzajemnym obrzucaniem się błotem. Wiem, że Polacy uważają, iż Żydzi nienawidzą Polski. Tak chyba nie jest - Żydzi czują, że stosunki polsko-żydowskie nie zostały odkłamane i dlatego wszelki dialog cechuje przede wszystkim podejrzliwość. Dotychczas uważałem, że Polacy znajdują się gdzieś w środku, jeżeli chodzi o zbiorowe zachowanie się w czasach zagłady. Zdawało mi się, że Polacy muszą się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2258

Spis treści
Zamów abonament