Ten obcy
Ten obcy
ANDRZEJ SZUMAŃSKI
Zajmowanie się interesami konkurencyjnymi to nie tylko prowadzenie konkurencyjnego przedsiębiorstwa, lecz także działanie na niekorzyść spółki jako członek jej rady nadzorczej.
Coraz powszechniejsze jest zjawisko udziału w radzie nadzorczej spółki akcyjnej przedstawiciela konkurenta tej spółki. Jest to możliwe dlatego, że akcje są ze swej istoty zbywalne (art. 337 ¤ 1 kodeksu spółek handlowych), a ograniczenia w ich zbywalności mogą odnosić się (z mocy statutu) tylko do akcji imiennych (art. 337 ¤ 2-4 k.s.h.). Jeżeli więc konkurent skupi w swym ręku określoną liczbę akcji danej spółki i potrafi następnie sam lub w drodze porozumienia z innymi akcjonariuszami doprowadzić do wyboru swojego kandydata do rady nadzorczej, powstaje niebezpieczeństwo pełzającego "wrogiego" przejęcia tej spółki. Przedstawiciel konkurencji przez dostęp do informacji o spółce może w praktyce przekazywać je swoim mocodawcom, co w konsekwencji oznacza przejęcie rynku tej spółki, a w przyszłości pogorszenie sytuacji finansowej spółki, łącznie z jej upadłością.
To zjawisko wywołuje wiele pytań prawnych. Wśród nich na czoło wysuwają się dwie kwestie:
- jaki jest zakres prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta