Uchwała ze znakami zapytania
Uchwała ze znakami zapytania
Nowa ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych (dalej: usm), która zacznie obowiązywać 24 kwietnia tego roku, przewiduje przekształcenie spółdzielczych praw: lokatorskiego oraz własnościowego, w pełną własność. Nie wszystko jest jednak jasne w podstawach tego przekształcenia.
WIKTOR E. ŁYSZCZAK - W ciągu 12 miesięcy od dnia wejścia w życie usm zarząd spółdzielni mieszkaniowej ma podjąć uchwałę, będącą swoistym wykazem wszystkich lokali, które mogą być przekształcone w odrębną własność. Dopóki tej uchwały nie będzie, spółdzielnia nie może podjąć żadnych kroków. Jest więc ona niezwykle ważna.
Stosowanie niektórych przepisów usm może stwarzać problemy. Przewidują one np., że zarząd spółdzielni wskaże osoby, na które może przenieść własność mieszkań spółdzielczych. Tworząc ten przepis, ustawodawca kierował się zapewne tym, że do chwili zawarcia aktu notarialnego właścicielem mieszkań jest jeszcze spółdzielnia, a obowiązujące prawo spółdzielcze przewiduje, że lokal może należeć tylko do jednej osoby lub małżonków. Niemniej spółdzielczo prawo do lokalu są ograniczonym prawem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta