Właściciel powinien wiedzieć, co go czeka
Właściciel powinien wiedzieć, co go czeka
IZABELA LEWANDOWSKA
Właściciele i użytkownicy wieczyści gruntów, których wartość wzrosła wskutek przeprowadzenia ich podziału, mają co do zasady obowiązek podzielenia się tym przyrostem z gminą, czyli wniesienia opłaty adiacenckiej. Gmina może takiej opłaty zażądać, ale nie musi.
Nie sposób jednoznacznie rozstrzygnąć, czy można nią obciążyć właściciela, jeśli w momencie podziału gmina nie pobierała takich opłat, a uchwała jej rady ustalająca stawkę opłaty adiacenckiej zaczęła obowiązywać później. Moim zdaniem więcej przemawia za przeczącą odpowiedzią na to pytanie. Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543; dalej: ustawa) ani inne przepisy nie zawierają unormowań, które odnosiłyby się bezpośrednio do opisanej sytuacji.
Gdy rośnie wartość
Podział nieruchomości na mniejsze działki budowlane następuje z reguły wówczas, gdy leży to w interesie właściciela gruntu i z reguły na jego wniosek. Z reguły też wzrasta później wartość nieruchomości. W art. 97 ust. 4 ustawy napisano, że jeśli wskutek podziału nieruchomości wzrośnie jej wartość, zarząd gminy może ustalić w decyzji opłatę adiacencką z tego tytułu. Stawkę procentową tej opłaty określa rada gminy w drodze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta