Reprywatyzacja okrojona
- O ustawie powiedzieli
- AWS. Klub to nie monolit
- KOMENTARZ: Dobra i zła własność Reprywatyzacja okrojona
Tuż przed głosowaniem najważniejszej kwestii - określenia kręgu osób uprawnionych do reprywatyzacji marszałek Sejmu, Maciej Płażyński, musiał ogłosić przerwę. Część posłów uznała, że prowadząc posiedzenie wprowadził ich w błąd.
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Sejm zdecydował wczoraj, że reprywatyzacja obejmie jedynie osoby, które posiadały obywatelstwo polskie 31 grudnia 1999 roku. Opozycja liczy, że prezydent zawetuje ustawę. Przedstawiciele rządu i organizacji osób wywłaszczonych chcą poprawić niektóre jej zapisy.
Odrzucono poprawki Senatu do ustawy reprywatyzacyjnej rozszerzające krąg osób, które mogą starać się o zwrot mienia lub rekompensatę. Z reprywatyzacji będą mogli skorzystać jedynie ci, którzy posiadali obywatelstwo polskie 31 grudnia 1999 roku. Senat chciał, aby reprywatyzacja obejmowała wszystkich, którzy byli obywatelami polskimi w momencie utraty mienia bez względu na posiadane dziś obywatelstwo. Sejm ograniczył także krąg spadkobierców osób wywłaszczonych, którzy będą mogli starać się o zwrot mienia. Według przyjętych rozwiązań będą mieli do tego prawo jedynie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta