Wykłady na ekranie
Wykłady na ekranie
GRAŻYNA BŁASZCZAK
Kształcenie ustawiczne jako zorganizowany proces właściwie w Polsce nie istnieje. Nie ma uniwersytetu otwartego, szkoły korespondencyjne koncentrują się w zasadzie tylko na kursach językowych. Edukacyjnego radia BIS właściwie słuchają tylko miłośnicy nauki. Przełomem mogą się okazać telewizyjne uniwersytety, które nie tylko umożliwią zdanie matury czy skończenie studiów, ale i ustawiczne podnoszenie kwalifikacji, na przykład bankowcom lub służbom administracyjnym.
- Ministerstwo Edukacji nie dba o kształcenie ustawiczne. Wygląda na to, że nie docenia jego wagi - uważa profesor Józef Półturzycki, szef Katedry Andragogiki na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego. - Kształcenie ustawiczne, to nie tylko szkoły wieczorowe i studia dla pracujących. Dlatego nie waham się powiedzieć, że powszechna edukacja ustawiczna w Polsce nie istnieje. Są oczywiście pewne grupy zawodowe, które do końca życia będą podnosić kwalifikacje, by móc wykonywać swoją pracę. Dotyczy to np. lekarzy czy żołnierzy zawodowych. Ale to chlubne wyjątki.
Tymczasem za granicą idea uczenia się przez całe życie została doceniona już dawno. Nie chodzi o zdobywanie tytułów naukowych czy dyplomów, ale przede...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta