Zagrożenie czy zbawienie
Zagrożenie czy zbawienie
RYS. KATARZYNA GERKA
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
Nie zakończyła się jeszcze dyskusja o klonowaniu terapeutycznym, gdy zajmujący się metodami sztucznego zapłodnienia specjaliści zaproponowali bezpłodnym parom sklonowanie jednego z małżonków. Do pierwszych takich prób ma dojść w najbliższych kilku miesiącach. W przyszłym roku możemy oczekiwać narodzin pierwszego ludzkiego klonu.
Nie ma jeszcze pewności, czy tak szybko powiedzie się przedsięwzięcie, za którym ukrywa się kilka czołowych na świecie klinik wspomaganego rozrodu po obu stronach Atlantyku. Warto jednak zdać sobie sprawę, że klonowanie ludzi przestało być jedynie mrzonką i wymysłem autorów powieści fantastycznonaukowych. Najpóźniej za kilka lat będzie ono tak samo możliwe, jak obecnie bez większych trudności powiela się zwierzęta hodowlane.
Przyjście na świat tak poczętego dziecka stanie się równie szokujące jak wyhodowanie owcy Dolly w lipcu 1996 roku. Wtedy nawet zajmujący się klonowaniem naukowcy nie mogli uwierzyć w możliwość powielania ssaków z komórek somatycznych. Nie oznacza to jednak, że ludzie będą traktowani jak zwierzęta, a kliniki sztucznego zapłodnienia przekształcą się w hodowle ludzi na zamówienie. Takie czarne scenariusze są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta