Kijem i pałką
Kijem i pałką
RYS. JACEK FRANKOWSKI
PIOTR ŻARSKI
Dwie transakcje o identycznej treści gospodarczej nie powinny być opodatkowane zupełnie inaczej tylko dlatego, że mają inną formę.
Polski fiskus woli twarde waluty obce i ostentacyjnie dyskryminuje złotówkę. Na podatników, którzy w swojej naiwności dokonują płatności w walucie krajowej, czekają coraz to nowe niespodzianki, co gorsza, wcale nie miłe. Analiza niektórych działań organów skarbowych wskazuje, iż jesteśmy świadkami narodzin nowej wykładni prawa, zgodnie z którą normę prawną należy interpretować zawsze na niekorzyść podatnika. Ten stan rzeczy doskonale obrazuje zagadnienie opodatkowania waloryzacji pożyczki.
Historia pożyczkobiorcy
Podmiot A zaciągnął pożyczkę. Opiewała na równowartość w złotych polskich kwoty 1 mln USD. Zakładając, iż w momencie zawarcia pożyczki dolar kosztował 3 zł, pożyczkobiorca faktycznie otrzymał kwotę 3 mln PLN. Po kilku latach spłacił pożyczkę. W momencie spłaty dolar kosztował już 4 zł, a zatem pożyczkobiorca przelał na konto pożyczkodawcy 4 mln PLN.
W tym momencie podmiot A stanął przed problemem, w jaki sposób potraktować różnicę między historyczną wartością pożyczki (3 mln PLN) a kwotą faktycznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta