Moja Kariera w Warszawie
- Sztuka mówienia (5)
- Menedżerowie: Dlaczego odchodzą, ile zarabiają
- Studenci SGH mogą zostać stypendystami McKinseya Sztuka mówienia (5)
Przestań wreszcie terkotać
Mówisz za szybko i za głośno? Często słyszysz złośliwe uwagi na ten temat, nazywany jesteś "wrzaskliwcem" i "terkotą"? Nawet domownicy nie mogą już tego wytrzymać. Twoi współpracownicy też nie przepadają za takim sposobem mówieniem i są bardzo zmęczeni po zebraniach i naradach z twoim udziałem.
Osoby zbyt hałaśliwe są uciążliwe dla otoczenia. Słuchaczom pękają uszy i zaczynają boleć ich głowy, tyle wysiłku wkładają w zrozumienie takiego rozmówcy. Referowany przez niego prosty problem przedstawiony jest w taki sposób, że słuchaczom wydaje się niezmiernie skomplikowany, zwłaszcza że mówca stwarza wrażenie kogoś bezwzględnie pewnego siebie.
Taki sposób mówienia wiąże się zazwyczaj z określonym typem ekspresji, a także ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Wymaga pracy nad oddechem i panowania nad głosem.
Proponujemy kilka ćwiczeń oddechowo-głosowych, które powinny pomóc w tym, aby można było mówić wolniej, nieco ciszej i wyraźniej.
Ćwiczenie 1
Możesz usiąść lub się położyć i w tej pozycji zacznij mruczeć (cichym głosem
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta