Do poprawy
Do poprawy
Vincent van Gogh, Spacer więzienny, Saint-Remy, luty 1890.
Własność Muzeum Puszkina w Moskwie
GRZEGORZ ŁYŚ
AUTORZY KODEKSU KARNEGO WYKONAWCZEGO, RESPEKTUJĄC prawo jednostki do wolnego wyboru, uzależnili objęcie skazanego programem resocjalizacji od jego zgody wyrażonej na piśmie. Wcześniej resocjalizacja była obowiązkowa dla wszystkich skazanych, w 1997 roku została ograniczona do młodocianych. Alkoholicy, narkomani oraz więźniowie z zaburzeniami psychicznymi odbywają karę w systemie "terapeutycznym", natomiast skazani, którzy zgodzili się podpisać rodzaj kontraktu na resocjalizację z administracją więzienną - w systemie "programowanego oddziaływania". Właśnie ów podpis stał się kością niezgody.
Skazany A. odsiaduje 15 lat za rozboje. W więziennym technikum zbliża się do matury. Pomimo humanistycznych zainteresowań, cieszy się uznaną pozycją w środowisku. - Mocno zaryzykowałem, poszedłem pod prąd opinii. Podpisałem, chociaż nikt mi niczego nie obiecywał. Są ludzie, którzy nic nie znaczą ani w więzieniu, ani na wolności, ale chcą się pokazać przed innymi, jacy są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta