Nowoczesna metropolia czy gmina gigant?
Nowoczesna metropolia czy gmina gigant?
WISŁA SURAŻSKA
Nowoczesna metropolia jest organizmem zbyt złożonym, aby jej problemy mógł rozwiązać jeden silny człowiek. Ustrój miasta stołecznego wraca pod obrady Sejmu, warto więc przypomnieć najważniejsze problemy z nim związane. Rozważane są dwa projekty.
Pierwszy z nich zakłada likwidację gmin obrzeża Warszawy i ich konsolidację z Warszawą Centrum w jedną gminę gigant, liczącą ok. 2 mln mieszkańców. Drugi projekt nazywany jest metropolitalnym, gdyż w jego ramach miasto stołeczne ma objąć swoją strukturą również inne gminy ciążące ku Warszawie, z zachowaniem zasady ich samorządności.
Podobne debaty dotyczyły wielu zachodnich metropolii. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych przeważała opinia, że poprzez konsolidację mniejszych jednostek samorządowych można w dużych miastach uzyskać bardziej racjonalną gospodarkę zasobami i lepszą organizację usług publicznych. Jednak nadzieje pokładane w konsolidacji się nie spełniły. Zwolennikami konsolidacji byli najczęściej socjalizujący akademicy i liderzy dużych miast, którzy chcieli rozszerzyć swoje pole działania. Okazało się, że skonsolidowana administracja miast molochów nastręcza znacznie więcej problemów, aniżeli ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta