Moja Kolekcja
- Co zbierać?
- Numizmaty
- Bibliofilstwo
- Notowania Co zbierać Współczesne wyroby doskonale udają stuletnie zabytki
Szklane przyciski do papieru
FOT. JURAND KONIECZNY
DANUTA CHADRYSIAK
W Nowym Jorku czeka na nas elitarne Stowarzyszenie Kolekcjonerów Przycisków do Papieru. W San Francisco co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Przyciskówdo papieru. Magiczną kulę możemy kupić już za 100 złotych.
W drugiej połowie XIX wieku wśród bibelotów na biurko pojawiły się szklane przyciski do papieru. Kule ze szkła z wtopioną barwną dekoracją kwiatową, używane początkowo do przyciskania luźnych kartek, z czasem stały się przedmiotami nabywanymi do upiększania wnętrza. Ze względu na wysoki poziom artystyczny budziły coraz większe zainteresowanie kolekcjonerów.
Historia artystycznych przycisków szklanych rozpoczyna się od Wystawy Przemysłu Austriackiego, która odbyła się w Wiedniu w 1845 r. Pochodzący z Wenecji, znanego od średniowiecza najważniejszego ośrodka szklarskiego w Europie, Pietro Bigaglia pokazał wówczas kuliste przyciski do papieru, sygnowane PB/1845, z wtopionymi kawałkami kolorowego szkła, które zachwyciły zwiedzających. Kule z dekoracją "millefiori" (tzn. tysiąc kwiatów) wytwarzano w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta