Zwoływanie zgromadzeń
Zwoływanie zgromadzeń
Poprzednie odcinki tego cyklu
Udział w obradach zgromadzenia wspólników lub akcjonariuszy to najlepszy sposób uczestniczenia w działalności spółki. Wspólnik bądź akcjonariusz może przez to realizować swoje główne prawo korporacyjne wynikające z uczestnictwa w spółce kapitałowej. Dlatego kwestia procedury zwoływania obrad tych organów jest jednym z podstawowych zagadnień prawa spółek handlowych.
Już na gruncie kodeksu handlowego doktryna przyjmowała zgodnie, że przepisy dotyczące kwestii zwoływania zgromadzeń wspólników (akcjonariuszy) należy traktować jak przepisy semiimperatywne. Oznacza to, że umowa spółki lub odpowiednio statut mógł dla zwoływania zgromadzenia przewidywać wyłącznie surowsze warunki formalne niż wymagania kodeksowe.
Zgodnie z brzmieniem zarówno k.s.h., jak i k.h. zwoływanie zgromadzeń zwyczajnych, a w razie potrzeby nadzwyczajnych, to prawo i obowiązek zarządu spółki. K.s.h. nie rozstrzyga jednak, czy w wypadku zarządu wieloosobowego do prawidłowego zwołania zgromadzenia konieczne jest podjęcie uchwały przez zarząd, czy wystarczy działanie pojedynczego członka. Z jednej strony bowiem zwoływanie zgromadzeń można traktować jak czynność zwykłego zarządu, do której każdy z członków jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta