Swobodnie, ale na zasadzie samozatrudnienia
Swobodnie, ale na zasadzie samozatrudnienia
Polski przedsiębiorca może wprawdzie założyć w Unii przedsiębiorstwo, może oddelegować do niego polskich pracowników, którzy nim pokierują, nie może jednak - podobnie jak przedsiębiorca unijny - zatrudnić w nim np. polskich pracowników produkcyjnych.
Niewielu polskich przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, że już dziś istnieją dziedziny integracji europejskiej, w których polscy przedsiębiorcy są traktowani na równi z przedsiębiorcami z Unii Europejskiej. Taką dziedziną jest swoboda prowadzenia działalności gospodarczej.
Układ Europejski, ustanawiający stowarzyszenie między Rzecząpospolitą Polską z jednej strony a Unią Europejską i jej państwami członkowskimi z drugiej, sporządzony w Brukseli 16 grudnia 1991 r., przewiduje, iż każde państwo członkowskie ma zapewnić - w odniesieniu do zakładania na swoim terytorium przedsiębiorstw przez firmy i obywateli polskich oraz w odniesieniu do działalności tych przedsiębiorstw - traktowanie nie mniej korzystne niż traktowanie własnych przedsiębiorstw i obywateli.
Podejmowanie działalności
Polscy obywatele i przedsiębiorcy mają prawo do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej na zasadzie samozatrudnienia oraz do tworzenia i kierowania przedsięwzięciami,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta