W związku z przychodem i na zdrowy rozum
W związku z przychodem i na zdrowy rozum
Art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyznacza ogólną regułę kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Nie należy jednak robić tego bezmyślnie.
Tak szeroko rozumiane pojęcie kosztów uzyskania przychodów, które z wydatków poniesionych przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów wyłącza jedynie wydatki ściśle wymienione przez ustawodawcę w art. 16 ust. 1, wydaje się zrozumiałe.
W praktyce podatkowej nie zawsze jednak wydatki uznane przez podatnika za koszt uzyskania przychodów zostają uznane za koszt także przez organy podatkowe lub Naczelny Sąd Administracyjny. Warto więc przytoczyć poglądy orzecznictwa sądowego na temat znaczenia tego przepisu.
Wyrok NSA z 29 listopada 1994 r. (sygn. akt S.A./Wr 1242/94):
"(...) aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, to między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Istnieją jednak sytuacje, w których ten związek przyczynowo-skutkowy nie jest wyraźny".
W dalszej części tego wyroku sąd wyraża opinię, że sytuacje takie należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta