Sektor nieubezpieczony od trudności
Sektor nieubezpieczony od trudności
W ubiegłym roku zakłady ubezpieczeń obecne na Liście 500 zarobiły na czysto prawie 1,2 mld złotych (tyle wynosił ich wynik finansowy netto). To ponad 10 proc. wyniku finansowego netto wszystkich firm z "500", choć zakłady ubezpieczeniowe stanowią niespełna 3 proc. obecnych na niej przedsiębiorstw.
Czyżby działalność ubezpieczeniowa była w 2000 roku jednym z najbardziej zyskownych sektorów polskiej gospodarki, a ubezpieczycielom świetnie się powodziło? Tak jak w wielu innych przypadkach dane statystyczne - w tym przypadku zagregowane - nie oddają rzeczywistego obrazu sytuacji. Dzieje się tak, choć obecni na Liście 500 ubezpieczyciele, zarówno "majątkowi" (sprzedający polisy chroniące majątek i osoby, np. od następstw nieszczęśliwych wypadków), jak i "życiowi" (polisy chroniące życie, także coraz popularniejsze ubezpieczenia na życie z funduszem inwestycyjnym), są na pewno reprezentatywni dla swojego sektora. W obu przypadkach reprezentują ponad 90 proc. zebranych w 2000 r. składek.
Z porównania wyników ubezpieczycieli w 2000 roku z danymi z poprzedniej edycji Listy 500 wynika, że po raz pierwszy od kilku lat tempo wzrostu składek (które dla zakładów ubezpieczeń są przychodami z działalności podstawowej) w ubezpieczeniach majątkowych było mniejsze od inflacji. Co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta