Energetyka czeka na reformy
Energetyka czeka na reformy
Od lat zapowiadane są przełomowe reformy rynkowe w sektorze elektroenergetycznym. Nie doszło do nich również w 2000 roku. W produkcji i kształtowaniu cen energii elektrycznej dominują nieefektywne mechanizmy odgórnego sterowania. Każe to z dużą ostrożnością komentować w wielu przedsiębiorstwach ekonomiczną kondycję przedsiębiorstw, która w niewielkim stopniu zależy od rzeczywistego postępu w efektywności ich funkcjonowania.
Sektor elektroenergetyczny w zasadzie utrzymał silną pozycję na liście krajowej. Podobnie jak w roku ubiegłym znalazły się na niej 54 przedsiębiorstwa, z czego 9 - w pierwszej setce, a kolejne 18 - w drugiej setce (w roku poprzednim 20). Do roku ubiegłego utrzymał się również dokonany na początku lat 90. podział sektora na trzy podsektory: wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej.
W najbliższej przyszłości należy liczyć się z istotnymi zmianami strukturalnymi w tym sektorze, które mogą znacząco zmienić pozycję przedsiębiorstw elektroenergetycznych na Liście 500. Wiąże się to z nasilającymi się procesami konsolidacji, rozpoczętą na szerszą skalę w 2001 roku prywatyzacją sektora oraz wprowadzeniem rzeczywistych mechanizmów rynku konkurencyjnego w wytwarzaniu i obrocie energią elektryczną.
Procesy konsolidacji zostały zapoczątkowane utworzeniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta