Wracamy na utracone rynki
Wracamy na utracone rynki
Napoje i tytoń oraz produkty rolno-spożywcze, a także chemikalia, maszyny i sprzęt transportowy to - jak wynika z danych GUS - grupy towarów, których sprzedaż za granicę najbardziej zwiększała się w tym roku. Polskie wyroby wracają na rynki, które zostały utracone w ostatnich latach i zdobywają nowe. Rosnąca sprzedaż za granicę nie przysparza jednak firmom oczekiwanych zysków. Główną przyczyną jest wartość złotego, która obniża rentowność eksportu.
W styczniu i w lutym 2001 r. polski eksport napojów i tytoniu był o prawie 48 proc. większy niż przed rokiem. O ponad 21 proc. wzrósł w tym okresie eksport produktów rolno-spożywczych, którego wartość wyniosła 441,1 mln USD. W tej grupie najwięcej, bo o prawie 31 proc., wzrosła sprzedaż przetworów spożywczych i produktów pochodzenia zwierzęcego.
Zmieniła się nieco struktura geograficzna tego eksportu - spadł udział krajów w rozwiniętych z 55 do 54 proc. (w tym Unii Europejskiej z 48 do 47 proc.) wzrósł natomiast udział eksportu do krajów rozwijających się (z 7 do 14 proc.). Jak informuje GUS, o niespełna 15 proc. wzrósł w styczniu i w lutym 2001 r. eksport uszlachetniający - który ma dominujący udział w zagranicznej sprzedaży polskich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta