Rentowność nie obrazuje efektywności
Rentowność nie obrazuje efektywności
Najczęściej stosowanym w Polsce sposobem oceny efektywności gospodarowania przedsiębiorstw są wskaźniki rentowności (brutto i netto). Zobaczymy, czy ma to sens.
W krajach o rozwiniętej gospodarce rynkowej wskaźnik rentowności osiągany na działalności podstawowej, obliczany jako procentowy stosunek dochodu do przychodów z działalności podstawowej, stosunkowo dobrze wyraża relację pomiędzy faktycznymi przychodami a kosztami ich pozyskania. Na jego wielkość nie wpływa sytuacja finansowa z przeszłości, np. wielkość zobowiązań. Jeśli wskaźnik ten jest wysoki w ciągu 2-3 lat, z reguły oznacza to, że przedsiębiorstwo dobrze radzi sobie na rynku, a koncepcja wypracowywania zysku jest prawidłowa.
Jeśli natomiast jest niski, to przedsiębiorstwo wymaga restrukturyzacji prowadzącej do wprowadzenia nowych, lepiej sprzedających się wyrobów oraz redukcji kosztów wytwarzania (z reguły chodzi o poprawę technologii i zmniejszenie zatrudnienia). Być może sam pomysł na osiągnięcie zysku z wybranego rodzaju działalności gospodarczej nie jest dobry i zachodzi potrzeba wycofania się firmy z jej kontynuowania. Może też oznaczać celowość wycofania firmy z rynku. Liczony w odniesieniu do jednego roku nie ma dużej wartości poznawczej, gdyż z wielu powodów przychody i koszty mogą być księgowane z opóźnieniem....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta