Coraz więcej firm zagranicznych
Coraz więcej firm zagranicznych
Najliczniejszą grupę na Liście 500 przed rokiem stanowiły firmy prywatne z większościowym udziałem polskiego kapitału. Takich firm było 175. W bieżącej edycji najwięcej jest przedsiębiorstw, w których pakiet kontrolny należy do inwestorów zagranicznych. Dominują oni już w 187 podmiotach (wzrost o 40) znajdujących się w tegorocznym rankingu. Liczba podmiotów z dominującym udziałem państwa zmniejszyła się o 13 i wynosi 153, a firm prywatnych jest aż o 23 mniej niż przed rokiem - 152.
Zmiana proporcji na liście związana jest z kilkoma czynnikami. Pierwszy z nich to kontynuacja procesów prywatyzacyjnych w Polsce. Inwestorzy zagraniczni kupili udziały w kolejnych państwowych przedsiębiorstwach - m. in. rozpoczęto prywatyzację sektora energetycznego. Coraz częściej inwestycje zagraniczne dotyczą zakupu akcji od prywatnych właścicieli lub obejmowania nowych emisji. W tych ostatnich polscy inwestorzy najczęściej nie uczestniczyli, nawet jeśli te oferowane były w trybie prawa poboru. Szczególnie było to widoczne na warszawskiej giełdzie, gdzie przejmowano kontrolę nad spółkami w drodze publicznych wezwań do sprzedaży akcji.
Drugim czynnikiem są inwestycje bezpośrednie w rozwój sieci sprzedaży wielu międzynarodowych koncernów. Spółki dystrybucyjne zajęły...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta