Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto jest z ojczyzny mojej

12 maja 2001 | Plus Minus | JA
źródło: Nieznane

POSTAWY Dokonując wyboru wspólnot, z którymi chcemy się utożsamiać, musimy przyjąć wynikające z niego zobowiązania

Kto jest z ojczyzny mojej

RYS. JANUSZ KAPUSTA

JANUSZ A. MAJCHEREK

Jednym z aspektów debaty o polskim dziedzictwie, wywołanej publicznym ujawnieniem zbrodni w Jedwabnem, jest konfrontacja różnych znaczeń i interpretacji pojęć narodu i tożsamości narodowej, katolicyzmu i Kościoła polskiego. Ujawnił się w niej charakterystyczny paradoks: im kto większą realność tym wspólnotom przypisuje i silniejszy związek z nimi deklaruje, tym mniejszą odczuwa współodpowiedzialność i współwinę za poczynania innych ich uczestników, a już zwłaszcza tych z Jedwabnego.

Dla kształtowania się i funkcjonowania Kościołów i narodów kluczowe znaczenie mają pojęcia Boga i narodowości. Status obu jest problematyczny i stanowi źródło poważnych kontrowersji w debacie o sprawach publicznych.

Bóg, narodowość, człowieczeństwo

Co najmniej od czasów Kanta i jego krytyki teologii racjonalnej wiadomo, że istnienia Boga nie można dowieść za pomocą argumentacji teoretycznej, a zatem jest i pozostanie ono, z metodologicznego punktu widzenia, hipotezą (sam Kant określił to "postulatem"). Kościoły i związki wyznaniowe są wspólnotami osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2313

Spis treści
Zamów abonament