Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzieło ponadkonfesyjne

12 maja 2001 | Plus Minus | KM
źródło: Nieznane

Prof. Tadeusz Gadacz o "Religii. Encyklopedii PWN"

Dzieło ponadkonfesyjne

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Rz: Wraz z prof. Bogusławem Milerskim kieruje pan pod względem naukowym przygotowaniem "Religii. Encyklopedii PWN", której pierwszy tom - z planowanych dziesięciu - znajdzie się w tych dniach w księgarniach. Czy to pierwsze w Polsce wydawnictwo tego typu?

PROF. TADEUSZ GADACZ: W takim kształcie - tak. Do tej pory rolę takiej encyklopedii pełniła "Encyklopedia katolicka", która jednak, jak wskazuje sam jej tytuł, jest encyklopedią o charakterze konfesyjnym i chociaż zawiera hasła z innych religii, to jednak w niewielkim tylko wymiarze.

Czy nie mylę się, że tamtej encyklopedii daleko jeszcze do końca?

Encyklopedia wydawana przez Katolicki Uniwersytet Lubelski ma bardzo długą historię. Jej pierwszy tom ukazał się dokładnie 30 lat temu, a doszła do litery "k". Jest to dzieło monumentalne; my, oczywiście, takich ambicji nie mamy. Nasza encyklopedia jest mniejsza, jeśli chodzi o objętość, a nastawiona bardziej na religie świata.

Wszystkie?

Wszystkie. Pierwszą część zagadnień w "Religii. Encyklopedii PWN" stanowią właśnie religie świata, z wszystkim, co o nich stanowi. Mamy tu więc bogów, kulty, księgi święte, liturgię,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2313

Spis treści
Zamów abonament