Przymusowe przekształcenie
Przymusowe przekształcenie
Poprzednie odcinki
Wieloletnie funkcjonowanie w obrocie gospodarczym spółki cywilnej jako prawnej formy prowadzenia działalności gospodarczej zostało zakończone przez obowiązujące od 1 stycznia 2001 r. nowe przepisy prawne.
Ustawa - Prawo działalności gospodarczej wyeliminowała (art. 2 ust. 2) z kręgu przedsiębiorców jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej. Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest bowiem osoba fizyczna, osoba prawna oraz nie mająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo, we własnym imieniu podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą.
Wspólnicy spółki cywilnej, którzy w dalszym ciągu mają zamiar prowadzić działalność gospodarczą, zobowiązani są dostosować jej formę do nowych przepisów. Mają do wyboru zarejestrowanie się w ewidencji działalności gospodarczej (od 1 stycznia 2002 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym) lub przekształcenie w spółkę prawa handlowego zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych. Zrealizowaniu założenia prawa działalności gospodarczej - aby spółka cywilna wróciła do dawnej pozycji, to jest umowy, i przestała być przedsiębiorcą - sprzyja art. 26 § 4 k.s.h.
Przepis ten wprowadza bowiem obowiązek przekształcenia spółki cywilnej w jawną, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta