Pomnik ze słów
Pomnik ze słów (1)
RYS. ANDRZEJ LICHOTA
DARIUSZ STOLA
Na stronie internetowej wydawnictwa Pogranicze, które wydało książkę Jana T. Grossa "Sąsiedzi", znajduje się aktualizowana lista publikacji poświęconych sprawie zbrodni w Jedwabnem. Jest na niej już ponad 250 tekstów, i ten artykuł otrzyma pewnie numer 274 albo 297.
A przecież nie wszystkie odnośne publikacje zostały tam odnotowane, nie wspominając już o setkach wypowiedzi nadanych przez radio i telewizję lub dostępnych w Internecie, wystąpień na różnych zebraniach i seminariach itd. Dyskusja o Jedwabnem stała się największą, najbardziej ożywioną debatą publiczną o przeszłości polsko-żydowskiej, o drugiej wojnie światowej, niewykluczone, że jest w ogóle największą debatą historyczną w III Rzeczypospolitej.
Wycinki artykułów, listów do redakcji i inne zapisy publicznych wypowiedzi gromadzą się i nawarstwiają w pękatych teczkach, takich jak ta, którą sam założyłem pod hasłem "Jedwabne". Tak oto, zanim jeszcze na skraju podlaskiego miasteczka stanie pomnik z kamienia, powstaje pomnik ze słów, kurhan z gazetowego papieru. Ktoś spyta: jaką wagę i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta