Dziki lokator nie dostanie lokalu socjalnego
Dziki lokator nie dostanie lokalu socjalnego
Lokal socjalny może być przyznany w wyroku eksmisyjnym tylko najemcy i osobom stale z nim zamieszkałym. Na orzeczenie o prawie do takiego lokum nie mogą liczyć ci, którzy nigdy nie byli najemcami i zajmują mieszkanie bez tytułu prawnego, samowolnie.
Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w dwu uchwałach z 27 czerwca 2001 r., podjętych dla wyjaśnienia wątpliwości prawnych powstałych na tle bardzo podobnych pod względem prawnym spraw o eksmisję.
W jednej właściciel domu domagał się, by sąd nakazał opuścić mieszkanie Marianowi R., który znalazł się w nim jako domownik najemczyni (ciotki), opiekującej się chorym bratem. Po jej śmierci zajmował lokal samodzielnie. Ma 49 lat, jest bezrobotny, utrzymuje się z zasiłków z miejskiego ośrodka pomocy społecznej. Zalega z opłatami za bezumowne korzystanie z lokum. Sąd I instancji nie podzielił jego zarzutów, iż żądanie eksmisji jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Wziął pod uwagę, że Marian R. ma rodzinę, do której może się przeprowadzić, nie jest w podeszłym wieku, mógłby pracować, ale - jak powiedział - nie szuka pracy, bo straciłby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta